2025. április 15., kedd

Debreceni Költészeti Fesztivál

2025. április 8.

Debreceni Költészeti Fesztivál

04.08-04.12. /  több helyszínen

Az idei program fókuszált évfordulós szerzője Szabó Lőrinc – a Református Kollégium hajdani diákja – lesz. A Tücsökzene debreceni vonatkozású költeményei fiatal irodalomtörténészek friss olvasataival bővülnek a Déri Múzeumban megrendezésre kerülő szimpóziumon. A kisdiákként városunkban megtelepülő Szabó Lőrinc első élménye a „csodalátással” kerül összefüggésbe, még ha a „csoda” megtapasztalása egy félreolvasás véletlenének és a gyermeki képzelet összjátékának a következménye is: „egy bolt felett cégtáblát láttam és / rajta, hogy: ÓRIÁS és ékszerész”. Az óriás és órás közti olvasási kaland észlelésével, mi, irodalombarátok folyamatosan életben tartjuk a csodát: olvassuk, továbbadjuk, így újrateremtjük. Ahhoz, hogy még inkább közösségivé, egyszersmind a városi tér szövetének részévé is válhasson e tapasztalat, a hajdani órás és ékszerész üzlet Piac utcai épületének árkádjában emlékpontot hozunk létre.

A Szabó Lőrinc életművet a Költészeti Fesztivál idején az Ady Gimnázium diákjainak műsora, szavalóverseny és tematikus városi séta is megidézi majd. A 20. század első harmadából egy másik alkotó, jelesül Szomory Dezső jóvoltából is irodalmi hangulatkóstolóban részesülhetünk. A Térey Könyvsarok páratlan Szomory-gyűjteményét dolgozza fel, egyúttal a két szerző – Szomory Dezső és Térey János – nyelvi és habituális rokonságából is ízelítőt ad az Egy szimpátia története című kamarakiállítás.
 
A Költészeti Fesztivál kiemelt vendégeként köszöntjük Vári Fábián László Kossuth-díjas költőt iskolavárosában, Debrecenben. A kárpátaljai költő, néprajztudós, irodalomszervező finom érzékenységű és képgazdagságú, az archaikus és modern szemléletet ötvöző, az irodalmi hagyomány széles rétegeivel is párbeszédképes versvilágot kísérletezett ki mintegy félévszázados munkássága során.
 
A fesztivál másik díszvendége Ladik Katalin Babérkoszorú és Lenon Ono Békedíjas költő, nemzetközileg is ismert multimédiaművész lesz. Ladik Katalin írott költeményei mellett hangkölteményeket, vizuális verseket, kísérleti zeneműveket, hangjátékokat, gesztuskölteményeket készít, performanszaiban saját testét és hangját használja médiumként. A Vajdaságból indult művész többek között a Velencei Biennálén és a kasseli Documentán is kiállított.
 
Külön kiemelnénk még Sirokai Mátyás Füst Milán-díjas költő zenés könyvbemutatóját és nagyerdei meditációs sétáját, valamint Varró Dániel József Attila-díjas költő és Harcos Bálint Bródy Sándor-díjas költő, író gyermekműsorát.
Koncertek és gyermekfoglalkozások (a Körömvirág Együttes duplakoncertje, a Petőfi Kulturális Ügynökség – Mesecentrum olvasásnépszerűsítő programjai), középiskolákba szervezett Költőkommandók, szakmai tanácskozás, kiállítás-megnyitó, emlékpont-átadó, cake poetry, szavalóverseny, versposztok, városi tematikus séták várják az érdeklődőket Szabó Lőrinc szavaival, de egyúttal Apollón jegyében:  „a vers a fontos”!
 
Az esemény főszervezője Korpa Tamás
English