2024. április 27., szombat

Zene és költészet szabadon

2024. január 22., hétfő - 10:50, Kecskeméti Kodály Iskola

Zene és költészet szabadon

Konyicska Renáta és Szöllősi Mátyás:

Program:
Konyicska Renáta (zongora) - Chopin: 24 Prelűd
Szöllősi Mátyás: Szabad (válogatott versek)
A két részből álló est folyamán Konyicska Renáta Frédéric Chopin 1839-ben megjelent ciklusának (Op. 28) mind a 24 darabját eljátssza. Az egyes prelűdök közé Szöllősi Mátyás Szabad című, válogatott és új verseit tartalmazó kötetéből illeszkednek versek a szerző előadásában, egy külön, bár a zenei anyaghoz szorosan kapcsolódó, lírai történetet beszélve el. Különleges vállalkozás ez, amellett, hogy két közeli rokont, a zenét és a költészetet hallhatjuk összekapcsolódni a koncert folyamán.
Az est második, záró részében egy rövid beszélgetést hallgathat meg a közönség a két alkotóval - a beszélgetés moderátora Kriskó János, a Kecskeméti Televízió szerkesztő-műsorvezetője.
Konyicska Renáta zongoraművész tízévesen nyert felvételt a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Előkészítő Tagozatára, ahol nyolc évig Esztó Zsuzsa tanította, majd egyetemi tanulmányait Baranyay László, Wagner Rita és Gulyás Márta osztályában folytatta. Számos szóló- és zenekari koncertet adott itthon és külföldön. Nemzetközi versenyek díjazottja: a zágrábi Zlatko Grgosevic Zongoraverseny és az olaszországi Cittá di Gorizia verseny I. és fődíjasa. A budapesti Chopin verseny II. helyezettje. Pilzenben a Smetana nemzetközi versenyen I. helyezést ért el és Hollandiában a Piano Competition for Young Musicians zongoraversenyről III. díjat hozott haza. Mesterképzését Londonban, a Royal Academy of Musicban végezte Pascal Nemirovski irányítása alatt, ezt követõen posztgraduális mûvészdiplomáját Birminghamben szerezte meg. Jelenleg Londonban él és fellépései mellett fiatal generációknak szóló zenei elôadásokat tart és tanít.
Szöllősi Mátyás író, költő, fotóriporter. 2004 óta publikál különböző folyóiratokban, többek között a 2000, az Alföld, az Élet és Irodalom, a Hitel, a Jelenkor, a Kortárs, a Mozgó Világ és a Látó közölte írásait.
2010-ben jelent meg Aktív kórterem című kötete, 2011-ben Állapotok – negyvenöt töredék című könyve. Első prózai munkája az Európa Könyvkiadó gondozásában megjelent Váltóáram című elbeszéléskötet, mellyel elnyerte a 2017-es Margó-díjat. Számos alkalommal szerepelt a Magvető Könyvkiadó által évente megjelentetett Szép versek című antológiában. Két drámája (Kánikula; Lassan, visszatartva) szerepelt a Pécsi Országos Színházi Találkozó keretein belül, évente megrendezésre kerülő Nyílt fórumon. Utóbbi mű – felolvasószínházi formában – a Nemzeti Színházban is bemutatásra került 2014-ben. Prózáját angol, német, horvát, lengyel és szerb nyelvre fordították. Fotóriporterként is dolgozik, számos portré- és dokumentarista sorozat készítője itthon és külföldön egyaránt.
English