Szilágyi Zsófia
Móricz Zsigmond teljes életművet felölelő monográfiájáért Szilágyi Zsófia irodalomtörténész kapta 2013-ban a Móricz-emlékplakettet.
A díjat 2009-ben alapította a nyírségi megyeszékhelyen tevékenykedő Móricz Zsigmond Kulturális Egyesület. Az évente átadott elismerést az kapja meg, aki kiemelkedő tevékenységet végzett Móricz Zsigmond szellemi hagyatékának ápolásában, valamint alkotóművészként, tudományos kutatóként, szervezőként, illetve támogatóként aktív részese a Tiszántúl kulturális életének.
Szilágyi Zsófiának 2013. áprilisban jelent meg a Móricz Zsigmond című, 780 oldalas nagy monográfiája, amely az író teljes életművét felöleli. Az irodalomtörténész 2005 óta kutatja Móricz Zsigmond életművét, kezdetben a Deák Ferenc Ösztöndíj és a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) segítségével, majd az író új, kritikai életrajzának megalapozására irányuló kutatásait a Magyary Zoltán Posztdoktori Ösztöndíj keretében végezte főállású kutatóként 2009 szeptemberétől 2010 augusztusáig.
Az irodalomtörténész Móricz Zsigmond életművéhez és kortárs irodalmi továbbéléséhez kapcsolódva szemináriumokat vezetett az ELTE Modern Magyar Irodalomtörténeti Tanszékén, részt vett és vesz azóta is a tanszék tehetséggondozó tevékenységében. 2013. júniusban az ELTE habilitált doktornak nyilvánította.
A Móricz-emlékplakettet 2009-ben Kováts Dániel irodalomtörténész, 2010-ben Móricz Imre, az író nevelt fia, 2011-ben Hamar Péter irodalomtörténész, 2012-ben pedig Cséve Anna irodalomtörténész kapta meg.
|
|
|
|